Февруари - наближава пролетта

Февруари е последният зимен месец. Времето започва осезателно да се променя. Цъфтят и първите растения:  кокиче, минзухар, леска, дрян. Хубаво е да ги имаме на пчелина си - това са първите източници на цветен прашец, така необходим на пчелите за раннопролетното им развитие. Наличието на цъфтяща растителност  и затоплянето на времето стимулират развитието на семейството. Към края на февруари е нормално в кошерите да има пило на 1-2 пити, за отглеждането на което пчелите имат нужда от прашец, а още по-добре перга.

В блога на videopaseka.ru ми попадна видео-урок за това как руски пчелари осигуряват перга за началото на пролетта. Най-общо как става това: през пролетта, когато пчелите усилено събират прашец, те отнемат по една/две пити, запълнени на 2/3 с прашец от кошер. Връщат ги през август, след свалянето на магазините. Пчелите допълват клетките с прашец с мед и ги запечатват.  Отново изваждат питите и ги съхраняват, за да ги използват за старта на пролетното развитие на семействата през следващата година. Тук може да се проследи цялото видео.

Една от основните дейности през този февруари е провеждането на първия осведомителен преглед.
За целта се избира топъл слънчев ден, без вятър. Кошерите не се отварят напълно, за да не се изстуди пилото, което вече трябва да е налице. Използва се кърпа, с която се покриват рамките, като открита е само тази част, която се преглежда в момента.
Прави се бърз преглед, при който се следи за:
наличие на майка - достатъчно е да се извади централна пита  - ако на нея има пило, особено ако е разновъзрастово и се виждат и яйца - всичко е наред. Ако обаче липсва пило - това не значи автоматично, че няма майка - особено ако пчелите са спокойни. Най-лесно наличието на майка се определя чрез поставяне на контролна рамка в центъра на гнездото. Контролната рамка е рамка с току що снесени яйца. Ако след 3-4 дни на нея има заложени маточници, това е сигурен белег, че семейството е осиротяло. Ако се установи липса на майка, трябва да се придаде такава от запасните семейства или да се обедини кошера с друг. В този случай не може да се очаква семейството да създаде само пълноценна майка, защото тя няма как да бъде оплодена (все още няма търтеи) и ще стане търтовка.
наличие на храна - може да се установи по местонахождението на пчелите: ако са надолу между рамките - имат достатъчно храна. Ако са излезли отгоре, това значи че храната в центъра е привършена. Най-добре е питите да се разместят, така че да в близост до кълбото да се осигури храна. Ако няма резервни рамки с мед се дава твърда храна,която се поставя над кълбото, върху рамките.
топлинен режим, влага -  влажните затоплящи материали се подсушават. Ако е необходимо (наличие на голям подмор напр.) гнездото се стеснява на толкова пити, колкото са заети от пчелите. Празните пити и тези с по-малко мед се преместват зад преградната дъска. По този начин се подпомага семейството да осигурява необходимата топлина за отглеждане на пилото.

Прегледът през февруари е осведомителен. Той дава обща представа за състоянието на семейството и за най-неотложните предстоящи дейности. Прегледът не се провежда задължително през февруари. Той се прави в зависимост от температурните условия и ако външния оглед дава признаци, че нещо не е наред. Много пчелари съветват да не се закачат пчелите до март, когато заедно с осведомителния преглед се извършва и първия основен преглед на семействата.

Тук има интересна статия за Грижите за пчелите през февруари.


Няма коментари: