Аспергилоза (каменно пило)

Аспергилозата е гъбично заболяване по пилото и по възрастните пчели. Причинител на болестта са плесени от вида Аспергилус (основно Aspergillus flavus). Тези плесени са опасни не само за пчелите, но и за много други животни, а също и за човека. При хората, те може да доведат до трудно лечими микотични пневмонии, поради което е много важно при съмнение за аспергилоза, пчеларят да вземе предпазни мерки и за себе си - влажна маска за устата и носа, често миене на ръцете, почистване на работното облекло.

Признаци за аспергилоза:
- по пилото:
"В началото на заболяването, когато мицелът на плесента още не е проникнал на повърхността на тялото на болната ларва, признаците са трудно забележими. Налице е само по-активно движение на ларвата в килийката и промени в нормалното й разполагане. След смъртта на ларвата трупът става набръчкан, сегментацията му изчезва и той започва да се втвърдява. Само за 1-2 дни засегнато от аспергилоза пило се покрива с бял, жълто-зелен, сив или черен налеп от мицел. С узряването на ларвата тя става твърда, трошлива като мумия. Тъй като плесента от една ларва лесно прониква в съседните килийки с ларви, обикновено се наблюдават цели участъци от пило, засегнати от микоза (за разлика от аскосферозата, при която между болните има и здрави). При запечатаното пило тези участъци са добре видими - капачетата на килийките са покрити с плесента." (Агронет.бг)За разлика от аскосферозата, мумията на загиналата от аспергилоза ларва е срасната с килийката и не може да се извади лесно. Пчелите често изгризват стените на килийките и покриват мумиите с дебел слой прополис.
- по възрастните пчели:
Засегнатите пчели са неспокойни, често напускат гнездото. С напредване на болестта, те стават трудно подвижни, лазят по прелките и около кошера и умират захванати за предмети в кошера. Коремчето на тези пчели се втвърдява и лесно се отделя. След смъртта плесента израства по коремните пръстени и образува спори.

Разпространение:
Спорите на аспергилус плесените може лесно да се внесат в кошера по време на дейността на пчелите, тъй като плесента е широко разпространена в природата. Разпространението на заразата става чрез нападение, блуждаене на пчели, при дейността на пчеларя, чрез използване на рамки от заразени кошери в здрави семейства. Условия за развитие на болестта са влагата и понижената температура в кошерите, както и честите валежи. Разполагането на кошерите на сенчести места, в райони с подпочвена вода, ниско до земята е предпоставка за заболяване на пчелните семейства. Друг фактор е старата майка с лоши хигиенни навици. Често акосферозата и аспергилозата са проявяват по едно и също време.
Мерки за борба:
- осигуряване на качествена храна
- стесняване на кошера
- подмяна на майката
- унищожаване на засегатите рамки, а при силна зараза - на цялото семейство
- дезинфекция на кошера и инвентара
- медът от заболелите семейства не бива да се дава като храна на други семейства
Лечение:
- Подаване на Фунгисан в сиропа в предписаните дози.
- Според мненията във пчеларски форум на агронет.бг "Каменното пило се лекува и с йод.Стесняваме с 1-2пити и на тяхно място поставяме малко бурканче с йод на което отвора се затваря с тензухче. След 4-5 дена се прави проверка. Плесента изчезва . Други колеги пчелари посипват по рамките Готварска сол. Ефекта е същия." Същия ефект би трябвало да има и поръсването с изсушен бял равнец.




Борба:


Няма коментари: