Страници

Apocephalus borealis - мухата, която "зомбира" пчелите


Изображенията са от PLos ONE
Първите съобщения за влиянието на местната за Северна Америка муха Apocephalus borealis върху медоносната пчела идват разбираемо от Америка. В резултат на случайност биологът от Университета на Сан Франциско John Hafernik установил, че от мъртвите тела на пчели, които събрал под осветително тяло в района на университета и забравил на бюрото си, се излюпили ларви на мухата Apocephalus borealis.
Apocephalus borealis обичайно паразитира по земните пчели и хартиените оси. За първи в това проучване е доказано, че A. borealis успешно използва като домакин и медоносната пчела, като в резултат предизвиква промяна в поведението й и смърт.
Женската на мухата снася яйцата си в торса на пчелата (снимка В), а ларвите се  излюпват в близост до главата (снимка С). Съобщава се, че от събраните в района пчели са се излюпили до 13 ларви на заразена пчела (в лабораторни условия - до 25), което показва голям потенциал за размножаването им. Ларвите се развиват в какавиди извън тялото на пчелата и до 28 дни след това се превръщат във възрастни насекоми.
Заразените пчели напускат гнездото нощем, събират се около светлинен източник, въртят се в кръг без всякаква ориентация, изпъват постоянно крайниците си и накрая падат. Това поведение е описано от Andrew Core, биолог от Университета на Сан Франциско, който участва в проучването.
За сега учените са установили зараза с Apocephalus borealis  само в районите на Калифорния и Южна Дакота.
Опасността от разпространение обаче е голяма, още повече, че все още не може да се каже със сигурност при какви условия и най-вече къде мухата напада пчелите. В кошера не е установено наличие на Apocephalus borealis, което значи, че заразяването става извън кошера. Не е ясно и как ларвата на мухата предизвиква промяната в поведението на пчелите, както и дали заболелите пчели доброволно напускат гнездото или биват принудени от семейството.

Откриването на Apocephalus borealis в медоносната пчела поставя въпроси, отговорите на които предстоят да бъдат изяснени :
  • кога паразитът се е прехвърлил към медоносната пчела - според учените това е станало скоро, тъй като медооносната пчела е сериозно проучвана в САЩ, заради голямото й значение за селското стопанство и наличието на паразита в нея е щяло да бъде установено много по-рано.
  • дали  Apocephalus borealis служи и като преносител на други пчелни патогени - този въпрос се повдига, тъй като и в ларвите и във възрастните мухи са открити вирус на деформираните крила и Nosema ceranae
  • в каква степен  Apocephalus borealis може да обясни синдрома на празния кошер - учените, провели изследването, съобщават за наблюдения, според които  A. borealis може да се развие в кошера и да доведе до заразяване и на майката. Според тях това би могло да доведе до много голямо увеличение на популацията на мухата респ. разпространение на заразата сред пчелите, което ще ги накара да напуснат кошера.
Към оригиналната публикация на изследването в Plosone.org
Интересно е и малко по-различното мнение, споделено в: Apocephalus borealis, a new threat to honeybees? by Joe Ballenger on 10 January 2012. Тук авторът приветства направеното откритие, което показва как един паразитоид адапттира към нов гостоприемник. Той обаче поставя въпроса дали наистина може да се направи извода, че A. borealis са свързани с масовото изчезване на пчелите. Според него изводите, че в кошера може да се развие възрастен организъм на мухата не е убедителен и обръща внимание на голямата визуална близост на A. borealis с друг вид: M. scalaris, който обаче се развива в мъртви или умиращи организми и че е възможно възрастните мухи, които са наблюдавани в кошера да са били от вида M. scalaris. 

Така или иначе, дали Apocephalus borealis е един от причинителите на синдрома на празния кошер или не, предстои да бъде уточнено. Факт е обаче, че е налице още един фактор, който е в състояние да нанесе сериозни щети на пчеларството, а това прави проучването му и откриването на начини за противодействие изключително необходими..


Още по темата:

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.