Рой, захванат на клон Original uploader was AxelHH at de.wikipedia |
За улавянето на роеве е необходимо да има предварително приготвени приспособления, в които "бегълците" да се прехвърлят на първо време. Тези приспособления служат за временно жилище, до прехвърляне на роя в кошер - имат стени, отвори за дишане на пчелите. Те трябва да могат и да се затварят плътно след прехвърляне на роя в тях.
В блогът на videopaseka.ru е показано как бързо и лесно може да се направи такава роеловка. Според автора на пчелин с 10-ина кошера трябва да има 3 - 4 такива приспособления. Към видеото. Подходящи роеловки са и тръвните.
След образуване на грозд, роят бива стръскан в тръвната или роеловката, която след това се закача на същото място, за да може всички пчели ( и тези, които при стръскването са се разлетели) да се съберат в нея. Стръскването става като роеловката, прикрепена на прът се постави под грозда, след което клонът, на който са пчелите, рязко се тръсва. Ако стръскването е невъзможно, пчелите се смитат внимателно със специално приспособление. Уловеният рой се затваря плътно от всички страни, като се оставят отвори за дишане и се поставя на хладно и тъмно за 24 часа. След това се прехвърля в кошери.
Тук е описан и друг начин за хващане на рой, като за примамка се използват две пити, пчелите се събират на тях и след това се прехвърлят в роеловка. Струва ми се удачен метод, когато роят е захванат на недостъпно място: "Може би някой ще се заинтересува от моя метод за снемане на рой, който се е закрепил временно на неголяма височина. Като правило той се спира в горна част на дърво близко до края на клон, до който няма да може да се стигне с катерене. В такъв случай събирам на едно място и здраво закрепвам две стари пити между които оставям някакво малко разстояние и ги привързвам към края на дълъг прът. Качвам се на дървото и се повдигам колкото може по – близо до роя. С помощта на връв повдигам питите с пръта и ги поднасям към пчелите. Те като правило с желание преминават в това „съоръжение”. Когато основната част от пчелите вече е на двете пити, останалите ги стръсквам. Когато пчелите на питите се успокоят, с помощта на връв ги спускам надолу. След това се спускам сам, отвързвам питите и ги поставям в роеловка. Тя е преносимо сандъче за 8 или 10 пити с капак и вентилационен отвор. Капакът го затварям, отнасям роя в прохладно място. След това работя с пчелите. Не винаги ми се удава да снема всички роеве по този начин. Ако нямам достъп към пчелите, то не рискувам и не им преча. Те ще останат на това временно място известно време и ще отлетят да си строят ново гнездо. В гората поставям роеловка и не без резултат. Всяка година имам два – три допълнителни роя" (Цялата статия)
Друг начин, който съм чела във вестниците е: поставяне под мястото на роя на отворен кошер, в който са поставени 1-2 пити с открито пило. Пчелите постепенно се прехвърлят в кошера и започват да се грижат за пилото, вечерта, след като всички пчели са вътре, кошерът се затваря и пренася на подходящо място.
Когато се очаква роене може предварително да се заложат роеловки или кошери-капани, за да може роят да се хване директно там. За привличане на роевете директно в роеловките, те се напръскват или намазват предварително с феромонова примамка.
На видеото е показано как действа феромоновата примамка "Пророй",
с която се обработват входа на кошера и поставени в него 1-2 пити.
Много пчелари поставят капани за роеве. Те се разполагат на различни разстояния от пчелина. Целесъобразно е поставянето им на разстояние над 3 км от пчелина. Събират се след края на роевия период. В тези капани се поставят по правило пити и/или восъчни основи. Важно е рамките да са добре застопорени в кошера - капан, а самият кошер максимално уплътнен, за да може по време на транспорта на вече уловения рой, той да не излезе от кошера. В капаните не трябва да се поставят пити, в които има мед, защото ще бъдат нападнати от крадци, което ще попречи на улавянето на роя Най-подходящи за капаните са светлите пити и задължително восъчни основи.
Източници:
http://agronet.bg/
videopaseka.ru
http://www.pchelar-probvaisambg.com
Източници:
http://agronet.bg/
videopaseka.ru
http://www.pchelar-probvaisambg.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.